04 08 2012

Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur)

Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 1
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 2
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 3
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 4
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 5
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 6
Rüyada görülen Renklerin anlamları - (Bütün renkler mevcuttur) |  görsel 7

Hemen hemen herkesin gördüğü hayali dünyadan yaşam kesiti olarak bilinen rüyalar,bu hayali dünyada  gördüğümüz objeler ve farklı senaryolar, bizlere mevcut psikolojimiz ile ilgili ipuçları vermektedir. Doğal olarak bu hayali dünyadaki yaşantılarında bir anlamı olamlı..Özetleyecek  olursak,  bir renk, çocukluğunuz ya da gençliğinizle ilgili oldukça önemli bir şeyi hatırlatıyor da olabilir. Şimdi renklerin ne anlama geldiğini anlatalım…

Parlak sarı yada altın rengi; Zenginlik, manevi ödül ve kendini geliştirme anlamına geliyor. Azimli ve kolay kolay boyun eğmeyen biri olduğunuzu göstermektedir.

Bej rengi; bir işin temellerini, olmazsa olmazlarını ve en sade halini temsil etmektedir. Bunun yanında nötr ve tarafsız yönünüzü de göstermektedir.

Beyaz renk; Saflığı, mükemmelliği, haysiyeti, masumiyeti, temizliği, farkındalığı ve hayata dair yepyeni başlangıçları temsil eder. Rüyada görülen  beyaz renk, hayata farklı bir açıdan bakma ve geçmişi geride bırakarak yeni başlangıçlar yapma isteğinizi gösteriyor .

Bordo renk;  zenginlik, başarı ve refahı simgelemektedir. Potansiyel, sahip olduğunuz gücü simgelemektedir.

Fuşya renk;  eski alışkanlıklarınızı bırakıp yeni değişimlere açık olduğunuzu göstermektedir. Duygusal anlamda istikrarlı olduğunuzu da ifade etmektedir..

Fildişi rengi; çevrenizdeki insanlar üzerinde kurduğunuz üstünlüğü simgelemekte ve  size yakın birinin sandığınız gibi mükemmel olmadığını da ifade eder ve sizi uyarır.

Gri renk ; korku, depresyon, kararsızlık ve kötü sağlık anlamını taşır.bununla birlikte duygusal anlamda hassa olduğunuzu ifade eder.

Kahverengi renk; keyif, iç huzuru ve muhafazakaarlığı, aynı zamanda toprağı ve bağlılığı sembolize eder. Rüyalarınızdaki renkler  kahverengi ise bu, köklerinize geri dönmeniz gerektiğini ya da dönmek istediğinizi belirtiyor demektir…

Kestane rengi; Cesaret, yiğitlik, kahramanlık ve güç anlamını taşır.

Kırmızı renk; Enerji, kuvvet, tutku yoğunluğu, istek, azim ve cesaretin anlamıdır. Rüyada görülen kırmızı renk, hayatınızda cereyan eden yenilikler karşısında önce bir durup düşünmeniz gerektiğini ve düşünceli kararlar vermeniz gerektiğini anlatıyor demektir..

Leylak rengi; olumsuz  düşüncelerden arınmanız, hayata daha sıcak  bakmanız gerektiğini anlatıyor.

Mavi renk ; bilgelik, sonsuzluk, cennet, huzur, bağlılık, sadakat kelimelerini ifade etmekte olup  kaçma, uzaklaşma arzusu duyuyor olabiliceğiniz anlamınada geliyor. Mavi renk, zihin açıklığınızı ifade ediyor ve geleceğe umutla baktığınızı da gösteriyor. Rüyanızda giydiğiniz açık mavi renkteki elbise, pratik yönünüzü temsil ediyor. Meşguliyetinizi ifade ediyor..

Mor renk; hastalıklardan kurtulma, iyileşmek, sevgiyle yaklaşma, şefkat ve merhamet konularını ifade eder.Bir başka deyişlede mor adalet ve refahın habercisidir.

Pembe renk; Sevgi, mutluluk, şefkat konuları ile yakından ilişkili olan pembe renk, rüyada görüldüğünde aşık olduğunuzu ya da aşka ihtiyaç duyduğunuzu anlatmaktadır.Bu rengi sevmiyorsanız kendi başınıza hareket etmeyi sevdiğiniz anlamına geliyor..

Sarı renk; hem olumlu hem de olumsuz manalara sahiptir.. Hoş bir rüyada görülen sarı renk,  mutluluk, uyum ve bilgelik demektir. Bir kabus içinde sarı rengin hakim olması, ihanet, korkaklık, yetersizlik veya karar vermede güçlük konularını anlatıyor..

Siyah renk;  tehlike, gizem, karanlık, ölüm, yas, reddedilme, nefret ve kini simgeliyor. Rüyalarınızdaki siyah, sizi bilinçaltınızda bir keşif yapmaya davet ediyor. Sevgi ve destek eksikliğinizi ifade ediyor. Siyah rengin hakim olduğu rüyada sevinçli bir ruh haline sahip olmak, günlük hayatta maneviyatınızı pek ön planda tutmadığınızı gösteriyor olabilir. Siyah ve beyaz renkteki rüyalarınız ise yaşantınızda karar verirken çok daha objektif olmanız, başkalarının fikirlerine de yer vermeniz ve gerekiyorsa öz eleştiride bulunmanız gerektiğini belirtiyor olabilir. Rüyada siyah ve beyaz renk, ayrıca depresyon ve üzüntü belirtisi de olabilir.Turuncu

Turuncu renk; umut, dostluk, nezaket, canlılık, sosyallik ve dışa dönüklüğü temsil eder ve  kendinizi capcanlı hissettiğinizi ve yeni ilgi alanlarına ihtiyaç duyduğunuzu ifade ediyor demektir..

Yeşi renk;  sağlık, gelişme, büyüme, şifa, umut, canlılık, huzur ve barışı işaret eder. Rüyalardaki yeşil renk, üzerinde yoğunlaştığınız konularda mevcut çalışmanıza aynen devam etmenizi ifade eder.  Koyu yeşil ise, aldatma, hile ve paylaşımda zorluk konularına yansıtma yapar.

Rüyada herhangi bir renk görmek; yakında tuhaf bir olay ile karşılaşacağınıza, canlı ve iç açıcı renkler; bir maceraya atılmaya, koyu ve iç karartan siyahımsı renkler; geçmeyecek ve yorgunluğa çevirecek bir üzüntüye, sarı renk; hastalığa, kırmızı renk; hiddete, mavi; sükunet ve tembelliğe, yeşil renk; murada ermeye, mor; mevki düşmeye, pembe; aşka, kahverengi; akıllı hareket etmeye işarettir.

Amerikalı bilim adamı Dr. W. Thribbs, rüyada görülen renklerin organizma üzerindeki etkileri üzerine uzun yıllar yaptığı araştırmalarda, günlük yaşamın benzer koşullarının farklı insanlarda aynı rüya sembolizasyonları ve aynı renk tonlarıyla ifade edildiği sonucuna varmıştır. Thribbs’e göre;

Mavi: İnsomnia (uykusuzluk), sinirlilik hali, hızlı organ hareketleri ve migren

Kırmızı: Felç, depresyon

Mor: Gerçeğe ulaşma, sürekli sorgulama, derin düşünce

Turuncu ve Sarı: Üst solunum yolu enfeksiyonları, kabızlık ve mide rahatsızlığı olan kişilerde ön plana çıkan rüya renkleridir.

Siz de rüyalarınızı yorumlarken günlük yaşamınızda renklerin üzerinizde bıraktığı etkileri bilinçaltı tecrübelerinizle örtüştürerek, rüyalarınıza hakim olan renklerin mesajlarını daha rahat yorumlayabilirsiniz. Yardımcı olması için genel anlamda kısa bir renk haritası da işinizi kolaylaştırabilir belki.

Rüyada görülen;

Kırmızı: Savaş, tartışma, ihtiras, şiddet, eylem

Mavi: Bolluk, mutluluk, sağlık


Yeşil: Yaratıcılık, sanatçı ruhu, bilgelik, neşe, ruhani liderlik

Siyah: Kasvet, ölüm, mutsuzluk, kötülük

Beyaz: Aydınlık, boşluk, pasiflik, iyilik

Mor: Fedakarlık, dostluk

Gri: Endişe, korku, iç sıkıntısı anlamına gelir.

Şimdi siz de bırakın kendinizi. Öylece teslim olun evrene. Tek tek aydınlansın gölgeler yaşamınızda. Gökkuşağı tadında yudumlayın hayatı.

Rengarenk rüyalar başınızı döndürsün.


 

Birde rüyada görülen renklerin psikolojide anlamları varmış:

Mavi, yalnizligi, uzuntuyu, depresyonu, bilgeligi, guveni ve sadakati simgeler. is gorusmelerine mavi giyerek gitmek kararliligi ve bagliligi ifade eder.

Mavi, en populer renklerden biridir. Fakat yiyeceklerle iliskili olarak mavi kullanilacaginda dikkatli olmak gerekir cunku mavi dogal bir istah kapaticidir ve bazi durumlarda itici etki yaratabilir.

Mavi, butun renkler arasinda en istah kapatici renktir. Dogada mavi renkli yiyecek cok ender bulunur. Mavi yiyecekler insana itici gelir cunku ilk caglarda atalarimiz yiyecek ararken zehirli yada bozulmus yiyeceklerden uzak durmayi ogrendiler. Genelde bu yiyecekler mavi, mor yada siyah olarak gorunuyordu. Deneyler sirasinda katilimcilara mavi boya katilmis yiyecekler ikram edildiginde hemen hemen hepsi istahini kaybetti.

Mavi, sinir sistemini rahatlatir. Kirmizinin aksine zihni rahatlatan bir etkisi vardir ve insanlarin biraz daha dusunceler icine dalmasina yol acabilir. Huzurlu ve sakin bir mavi yatak odasi icin ideal bir renk olabilir, cunku vucudun sakinlestirici kimyasallar salgilamasina yol acar. Fakat mavinin daha koyu tonlari soguk ve ic karartici gelebilir.

Mavi, ile boyanmis ortamlar, cok koyu renkli olmadigi surece uretimi arttirir. Arastirmalar gosteriyor ki, ogrenciler mavi odalarda daha yuksek notlar almakta ve halterciler daha agir yukleri kaldirabilmektedir. Ayrica insanlar mavi renkle yazilmis yazilari daha fazla akilda tutabilmektedirler.
______________________________ ____________________ __________
Kirmizi, sicak, ates, kan, sehvet, ask, samimiyet, guc, heyecan ve agresiflik gibi kavramlari simgeler. Kan basincini ve solunumu hizlandirabilir. insanlari cabuk karar almaya ve beklentileri arttirmaya tesvik edici bir etkisi vardir.

Kirmizi, dikkat cekici bir renktir. Kirmizi renkteki kelimeler ve objeler insanlarin dikkatini hemen ceker. Dekorasyon ve dizayn yaparken kirmizi cisimlerin mukemmel olmasi onemlidir cunku insanlar bu objeleri hemen farkedecektir. Arabalar konusunda kirmizi renk ile hirsizlik orani arasinda pozitif bir korelasyon vardir.

Kirmizi, duygusal olarak oldukca yogun ve asiri bir renktir. Kirmizi kiyafetler ruhu canlandirici olabilir. Bazi durumda kirmizi kiyafet enerji ve guc mesaji gonderiri ama ayni zamanda catismalara davet cikarabilir.

Kirmizi, hakimiyet kuran bir renktir. Zemin olarak degil, vurgu yapmak icin kullanilmalidir.

Kirmizi, odalar insani huzursuz eder fakat kirmizi renklerin daginik olarak kullanildigi odalar insanlarin zamani unutmasina yol acar. iste bu yuzden barlarda ve gazinolarda kirmizi renge agirlik verilir. Ayrica istahi acma etkisi nedeniyle restorantlar sik sik kirmizi rengi dekorasyon icin kullanirlar.

______________________________ ____________________ __________

Sari, parlak limon sarisi gozu en cok yoran renktir. Bu parlak renkten yansiyan isik gozleri asiri derecede uyarir ve rahatsizliga yol acar. Ayni zamanda sari renk metabolizmayi hizlandirir. Odayi parlak sariya boyarsaniz bebeklerin aglamasina ve buyuklerin sinirlenmelerine yol acarsiniz. Ayrica sari sayfali not defteri ve bilgisayar ekraninda sari renkli arka fon pek iyi bir fikir degildir; beyninizi uyararak konsantrasyonu arttirabilir fakat gozleriniz icin zarar vericidir.

Sari, az miktarlarda kullanildiginda parlaklik ve sicaklik hissi verir. Sakaciligi, aydinligi, yaraticiligi, samimiyeti ve hayata karsi rahat bir tutumu simgeler. Tipki gunesli bir gun gibi davet cekicidir. Sari gunes isigi gibidir: kendinizi iyi hissetmek icin orda olmasini istersiniz ama gozunuzun icine girmesini istemezsiniz.

Sari, rengin pek cok farkli tonu vardir. Saf sari butun diger tonlar arasindaki en neseli ve gunesli olanidir. Fakat bir parca koyulasmis haline bakmak daha keyiflidir. Soluk sari dikkati, curumeyi, hastaligi, kiskancligi ve hilekarligi simgeler. Sari soz konusu oldugunda secilen ton oldukca onemlidir.

Sari, bu neseli gunes rengi dikkat toplayan bir renktir. Butun renkler arasinda en gozle gorulen ve dikkat ceken renktir.

Sari, pek cok dinde ilahi varligi simgeleyen bir renktir.

______________________________ ____________________ __________
Yesil, pek cok kavramla iliskili olarak gelir, bunlarin icinde en guclusu ve evrensel olani dogadir. Buna bagli olarak ayrica yasami, gencligi, yenilenmeyi, umitleri ve dincligi simgeler. Bazi kulturlerde orta yaslardaki gelinler, dogurganligi simgelemesi icin yesil giyer.

Yesil, gozler icin en rahat renktir ve gorme gucunu arttirir. Sakinlestiricidir ve sinir sistemi uzerinde dogal bir etki yapar. Televizyona cikmadan once insanlar oturup sakinlesmek icin yesil renkli odalara alinirlar. Yesil ayni zamanda hastanelerde de populer bir renktir cunku hastalarin rahatlamasini saglar.

Yesil, rengin farkli tonlari farkli mesajlar iletir:


Koyu Yesil -- sogukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarini ifade eder.
Zumrut Yesili -- Olumsuzluk.
Zeytin Yesili -- Baris.
Sarimsi Yesil -- Tuketicilerin en son tercih ettigi renk.

Yesil, ayni zamanda Amerikan kulturunde parayi simgeler.
______________________________ ____________________ __________
Portakal, sicaklik, memnuniyet, verimlilik ve sihhat ile iliskilendirilir. Guclu ve comert bir gorunumu vardir.

Portakal, en cok istah ile ilgili olan renktir.

Portakal, renginin gizliligi olmayan, genis kapsamli bir cazibesi vardir. Ornegin bir urunun herkese uygun oldugunu ifade etmek icin kullanilabilir yada pahali bir uygun fiyatli gibi algilanmasi saglanabilir.


______________________________ ____________________ __________
Siyah, tartismali bir renktir. Bir taraftan karanlik gucler, suc ve kotuluk ile dusunulurken diger taraftan sadakat, sebat, dayaniklilik, ihtiyat, bilgelik ve guvenilirlik ile iliskilendirilir. Bir tarafta yonetim ve guc anlamina gelirken diger tarafta aci, keder ve yas anlamina gelir.

Siyah, pek cok insan icin kiyafet rengidir. Bazilari siyahi guclu ve ciddi gorunmek icin kullanir. Bazilari ise daha zayif gosterdigi icin tercih eder. Ayrica siyah sik ve zarif olarak kabul edilir.

______________________________ ____________________ __________
Beyaz, safligi, temizligi ve masumiyeti simgeler. Pek cok kulturde gelinler beyaz giyer. Ayrica temizligi simgeler. Doktorlar, hemsireler ve labaratuvar teknisyenleri steril olmak icin beyaz giyerler.

Beyaz, isigi yansitir ve ortami serin tutar. Dolayisiyla yaz ayinin kiyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandiran bir his verir.

______________________________ ____________________ __________
Mor, asaletin rengidir. Luks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Ayni zamanda romantizmin, duygusalligin ve tutkunun rengidir.

Mor, dogada ender bulunan bir renktir. ilkel zamanlarda insanlar bazi deniz kabuklularini kullanarak mor rengi elde etmislerdir... Oldukca zor bir calismadir... Bazi insanlar mor rengi, gosterisli havasindan dolayi dekorasyonda kullanmayi sever. Bazilari ise suni bir renk olarak algilar.
______________________________ ____________________ __________
Kahverengi, topragin ve ahsabin rengidir. Saglam ve guvenilir bir his verir. Kahverengi dogal, rahat ve acik bir atmosfer yaratmayi saglar. Duraganlik, gucluluk, olgunluk ve guvenilirlik mesajlari iletir.

Kahverengi, genelde erkeklerin favori rengidir.

Kahverengi, bazi tonlari yipranmis ve eskimis havasi verir.

______________________________ ____________________ __________
Pembe, en romantik ve narin renktir. Ayni zamanda sakinlestirici bir etkisi vardir. Arastirmalar gosteriyor ki, pembe insanlari yatistiriyor ve kalplerini yumusatiyor.


 

 
 
 

 
 
 
 
 


 

112990
0
0
Yorum Yaz