05 06 2014

TEKİRDAĞ 50. KİRAZ FESTİVALİ (2014)

TEKİRDAĞ 50. KİRAZ FESTİVALİ (2014) |  görsel 1
TEKİRDAĞ 50. KİRAZ FESTİVALİ (2014) |  görsel 2
TEKİRDAĞ 50. KİRAZ FESTİVALİ (2014) |  görsel 3
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, makamında düzenlediği basın toplantısında, festivalin yarın Naip Mahallesi'nde düzenlenecek etkinliklerle başlayacağını söyledi.
 
Açılışın ardından Edirne Belediye Bandosu ve belediye mehteran takımının küçük bir konser vereceğini ve halk oyunları gösterileri düzenleneceğini belirten Eşkinat, etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi:
"Yarın saat 17.00'de, çeşitli uluslararası dans topluluklarının katılacağı kortej yürüyüşü yapılacak. Tekirdağ Valiliği önündeki törenimizi gerçekleştireceğiz. Festivalimizi dört gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlayacağız. Yazar Hıfzı Topuz ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da etkinliğe katılarak söyleşi gerçekleştirecek. Festival çerçevesinde tenis turnuvası, kiraz güzeli yarışması, briç şampiyonası, tavla şampiyonası, kiraz yarışması, altın kiraz halk oyunları yarışması düzenlenecek. Yarışmada derece elde edenler ödüllendirilecek."
Eşkinat, festival kapsamında mahalli sanatçıların yanı sıra ünlü sanatçılar Candan Erçetin ve Yeşim Salkım'la, Grup Gündoğarken ve Gripin'in de konser vereceğini kaydetti.
 
Tekirdağ'da, kirazla ilgili ilk etkinlik, "Kiraz cümbüşü", adı altında 1961 Naip köyünde başladı.
 
Eğlence 1963'te festivale dönüştürülerek günümüze kadar geldi. 

47
0
0
Yorum Yaz